0
Zpět na seznam aktualit

Mistr Evropy si plní své sny díky kimonům

Holanďan Patrick van Kalken (*29. 9. 1975) dosáhl v judu až na evropský titul, ale když ukončil sportovní kariéru, zjistil, že mu stávající kimona vlastně nevyhovují. Prozradil nám, jak si s tím poradil i kde přišel k lásce k judu.

Patricku, jak jsi začal s judem?

Byly mi tři roky a bydlel jsem u fotbalového hřiště a sportovní haly. Každou středu odpoledne mě táta s mámou hledali a nemohli mě najít. Jednou mě sledovali, aby zjistili, kam jdu. Když za mnou přišli do haly, trenér jim řekl, že by už mohli zaplatit moje lekce juda, jelikož tam chodím už čtyři týdny!

Co považuješ za svůj největší úspěch v judu?

Nejvíce si cením zlaté medaile na mistrovství Evropy v roce 2000 v polské Vratislavi. V roce 1999 jsem byl třetí na mistrovství světa a nominoval jsem se  na olympijské hry. Ale kvůli kvalifikaci jsem potřeboval získat dobrý výsledek v roce 2000. Na prvním turnaji jsem si ale zranil zápěstí a dlouho jsem nemohl závodit. Týden před vratislavským mistrovstvím Evropy jsem dostával do zápěstí injekce, aby mi ztlumily bolest. Ale rozhodl jsem se startovat na ME i přesto, že jsem dva a půl měsíce netrénoval! A pak jsem vyhrál...

Patrick se svým kamarádem z dětství olympijským vítězem Markem Huizingou

(Patrick se svým kamarádem z dětství, olympijským vítězem Markem Huizingou)

Co tě vedlo k založení značky Essimo? Chybělo ti něco na trhu s kimony?

Po skončení své judistické kariéry jsem si všiml, že mnoho firem nevyrábí kimona tak, jak by to mělo být. Většinou je délka kabátce dobrá, ale rukávy jsou příliš krátké, nebo délka rukávů je dobrá, ale kabátec je příliš dlouhý a kimono vypadá jako šaty. Chtěl jsem to změnit. Stále pečlivě studujeme návrhy a modelujeme naše kimona. Speciálně pro soutěže je určen náš model Slim Fit. Typ Slim Fit je nejmenším modelem kimona na současném trhu a je opravdu velmi oblíbený.

Který tvůj produkt je nejoblíbenější?

Naše dětské kimono Koka je nejprodávanějším zbožím. Je vyrobeno ze 100% kvalitní jasně bílé bavlny, a proto je velmi pohodlné na nošení.

Jak jsi spokojený s novou řadou kimon?

Jsem z ní nadšený. Hodně jsme se snažili vytvořit kompletní řadu kimon. Od začátečníků po olympijské vítěze. Ale vždycky máme na paměti, že nikdy neděláme kompromis s kvalitou.

Co si přeješ do budoucna?

Od založení před 16 lety naše firma Essimo stále roste. Naším hlavním cílem je neustále vyrábět kvalitní kimona za rozumnou cenu. Pokud vyrábíte dobré věci a vaši zákazníci jsou spokojeni, pak odvádíte dobrou práci.

Patrick v roce 2000 na olympiádě v Sydney, kde skončil na 5. místě

(Patrick v roce 2000 na olympiádě v Sydney, kde skončil na 5. místě)

Text: Andrea Šálová

Foto: Patrick van Kalken